Uncategorized

Jak si vybrat ten správný nití pro látku?

Schopnost správně zvolit nitě pro šití určitého typu tkaniny je hlavní podmínkou úspěšného výsledku veškeré práce. Nespravná volba nitě vede k mnoha problémům: roztržení látky v místě šití, velké díry, hrubé švy a další divergence. Chcete-li, aby byl budoucí produkt atraktivní, přesný a odolný, měli byste si prostudovat hlavní kritéria pro výběr vláken a znát jejich hlavní odrůdy.

Druhy šicích nití

Pro prodloužení trvanlivosti nití je nutné pochopit, která vlákna by měla být použita při práci s tkaninou.

Bere se v úvahu:

Druh a kvalita vybrané tkaniny.

Podmínky pro budoucí použití produktu.

Barva vláken, která musí být v souladu s tkaninou.

Pokud je problematické zvolit přesný tón niti podle barvy tkaniny, vyplatí se zastavit výběr o 1-2 odstíny světlejší než látka, světlejší budou vynikat příliš jasně.

Silné nití

Jsou silné nitě používané pro šicí výrobky, které vyžadují zvýšenou odolnost hotových výrobků proti opotřebení. Vyztužená nit může sestávat výhradně z lavsanových a polyesterových vláken (označených jako PES) nebo mít 30-35% bavlny. Promyšlená kombinace vláken a vlastností jejich tkaní dává zesílené vlákna:

speciální trvanlivost;

vysoká míra oděru;

schopnost odolat napětí.

Takové vlastnosti umožňují použití zesílených nití při šití: nábytek;

pracovní oděvy;

kožené zboží;

všechny typy obuvi;

potahy sedadel ve vozidlech;

husté typy tkanin: plachta, rouška, kabát.

Polyamid příze

Nebo taky kapronová vlákna. Tento typ šicí nitě má také vysokou rychlost pevnosti, pružnosti a odolnosti proti opotřebení. Některé typy polyamidových nití jsou navíc ošetřeny speciálním voskem (takové nitě získávají vodoodpudivé vlastnosti a používají se při šití obuvi). Odrůdy polyamidové příze zahrnují monofil používaný pro:

– neviditelný steh

– krejčovské šperky;

– záhyby spodního okraje tkaniny;

– nášivka dekorace

Polyamidové monofilové vlákno se prakticky spojuje s tkaninou, ale má také nevýhodu, kterou je třeba vzít v úvahu – zvýšenou tuhost.

Existuje však celá řada měkkých monofilů: monolony nebo monofily. Jsou mnohem jednodušší a pohodlnější k použití. Při šití se častěji používají měkká monofilamenty spolu s polyesterovými nitěmi, které se nastavují jako horní nebo dolní nit (záleží na tom, na které straně textilie se má skrýt).

Tvarovaná příze

Speciální druh šicí nitě. Jsou to texturované příze, které se používají pro zpracování textilie s overlockem a pro šití v elastických pásech (na opasku a manžetách). Hlavním znakem takových vláken je vysoká protažení, poréznost a objemnost. S jejich pomocí zpracovávají:

úplety;

spodní prádlo;

švy a okraje výrobků.

Při zpracování výrobků s texturovanými nitěmi jsou švy příjemné a měkké na dotek.

Hedvábné nitě

Jedná se o velmi měkkou kuklu z bource morušového. Hedvábné nitě jsou zvláště atraktivní, mají nejširší škálu barev, jsou lesklé a přitahují jemnou a příjemnou strukturou. Ale pro klasické šití se hedvábné nitě nepoužívají kvůli nedostatku síly. Používají se hlavně pro vyšívání.

Univerzální nitě

Univerzální nitě se vyznačují trvanlivostí, pevností a vynikajícími vlastnostmi šití. Jsou odolné vůči mytí, slunečnímu záření a agresivnímu prostředí. Jsou nejoblíbenější a používají se při šití téměř jakéhokoli oblečení:

dětské výrobky;

pánské košile;

úplety;

tenké spodní prádlo;

ložní prádlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *